התקפי חרדה בילדים

התקפי חרדה בילדים

כל הילדים חווים דאגות ופחדים מעת לעת. בין אם מדובר במפלצת בארון, מבחן גדול, או הצלחה בשיעורי ספורט. מילדים פוחדים מדברים רבים הגורמים להם לפתח התקפי חרדה, בדיוק כמו מבוגרים.

אך לעיתים חרדה בקרב ילדים חוצה את הקו מדאגות היומיות ומתפתחת להפרעה הפוגעת בתפקוד היומי. התקפי חרדה עשויים אף למנוע מהם ליהנות מהחיים.

כיצד יכולים הורים לקבוע אם החרדות של הילד עלולות להתפתח להתקפי חרדה מדאיגים?

כשהחרדה של הילד הופכת להיות מוגזמת, היא עלולה להתפתח להתקפי חרדה. הסימנים כוללים התנהגות חריגה המבוססת על חרדה מוגזמת; קשיי שינה בלילה, בהם יכולים ההורים להבחין גם אם הילד אינו מדווח על בעיות השינה שלו, אך נראה ישנוני או עייף באופן יוצא דופן במהלך היום; הוא מתקשה להתרגז; ונראה רגיז באופן יוצא דופן, או שהוא נוטה להתרגז בקלות.

מה יכולים ההורים לעשות?

טיפול נפשי מאפשר כיום הבנה מעמיקה יותר מבעבר להפרעות חרדה של ילדים. לא משנה כיצד מתבטאת הפרעת החרדה של הילד, ההורים יכולים למצוא מטפל מקצועי שיסייע להם. השיטות כוללות סיוע עצמי, קבוצות תמיכה ומטפלים.

ההורים יכולים גם לסייע לילד בבית באמצעות תמיכה והבנה, למניעת התקפי חרדה.

  • כשהילד מתחיל לפתח התקף חרדה. יש לדבר איתו באופן רגוע.
  • הימנעות מעונשים. אין להעניש את הילד על טעויות או חוסר התקדמות בלימודים.
  • תגמולים על התנהגות טובה. יש לשבח את הילד אפילו על הישגים דלים, ולהיות פרטניים בתשבחות.
  • תכנון מעברים. אם הילד מפתח התקף חרדה בבוקר לפני היציאה לבית הספר, יש לברר מה קורה במסגרת הלימודים המהווה עבורו מצב מלחיץ, ולטפל בגורם לחרדה שלו.
  • כיבוד הפרטיות של הילד. יש ליידע את המורים והמטפלים של הילד כיצד להתנהג במקרה שהילד מפתח התקפי חרדה.

מעל לכל, יש להיות זמין להקשבה כשהילד מעוניין לדבר עם ההורים על החרדה שלו. ילדים הסובלים מהתקפי חרדה מנסים בדרך כלל להסתיר את חששותיהם, היות והם סבורים שההורים לא יבינו אותם. כך שיש להעביר לילד את המסר לפיו ההורים יודעים על מצבו ומוכנים להקשיב בכל פעם שהוא רוצה לתקשר.