מאמרים

התקפי חרדה בילדים

התקפי חרדה בילדים

כל הילדים חווים דאגות ופחדים מעת לעת. בין אם מדובר במפלצת בארון, מבחן גדול, או הצלחה בשיעורי ספורט. מילדים פוחדים מדברים רבים הגורמים להם לפתח התקפי חרדה, בדיוק כמו מבוגרים

התפתחות הילד

התפתחות הילד היא תהליך אותו עובר כל ילד. התהליך כרוך בלמידה ובשליטה במיומנויות כגון ישיבה, הליכה, דיבור. מיומנויות אלו נקראות אבני דרך התפתחותיות, הנלמדות בפרקי זמן צפויים. ילדים מפתחים מיומנויות בחמישה תחומים עיקריים של התפתחות: המוח גדל בקצב מהיר ביותר בשנים הראשונות לחיי ילדים. במהלך תקופה זו, ילדים לומדים מגוון מיומנויות חדשות. היות וילדים רוכשים בדרך כלל אבן דרך או כישורים התפתחותיים במסגרת זמן מסוימת, ניתן לצפות שרוב הילדים ילמדו מיומנויות שונות בזמנים קבועים.

התפתחות הציור בגילאי הגן

התפתחות הציור בגילאי הגן. אם בעבר היה נהוג לנתח ציורי ילדים רק בעת צרה, לדוגמא כאשר עלה חשד לאלימות במשפחה , אז כיום המגמה התרחבה. נמצא כי ציורי ילדים יכולים לגלות לנו הפתעות נעימות דווקא, ולשקף בתוכם יכולות וכישורים קוגניטיביים, מיומנויות רגשיות ואפילו לנבא יכולות עתידיות. כמו כן, בעבר ציור ילדים היה כלי לאבחון התפתחותי בעיקר בהיבט הטכני. ציור של ילד נבחן בהיבטים של היכולות המוטוריות של הילד ביחס לבני גילו. (האם הוא מצליח למתוח קו ישר? האם הוא יודע לצייר עיגול? האם הוא יודע לצבוע מבלי לצאת מהקווים?) אך כיום, המגמה מתרחבת ומתרחקת מההיבט הטכני – מוטורי, אל היבטים נרחבים. אלו כוללים את עולמו הפנימי של הילד

התפתחותם המוטורית של ילדים

התפתחותם המוטורית של ילדים. תינוק בא לעולם כשהוא עוזב סביבה חמה - רחם מלא במים, שם הוא שוחה ונע מבלי להרגיש את כוח הכבידה. הדחף לנוע טבוע בו אך צפויים לו אתגרים רבים בעולם שבחוץ. לרשותו עומדים כלים רבים, שבאופן פלאי נבראו עבורו בעזרת תכנון בלתי נתפס ובהתחשב ביכולותיו ומגבלותיו.

האיברים והשרירים הגדולים, הידיים והרגליים עומדים לרשותו כדי לרוץ, לקפוץ וללכת - לבצע תנועות גדולות שנקראות מוטוריקה גסה. השרירים העצמות והאיברים הקטנים, ניתנו לו כדי שיוכל לבצע פעולות עדינות יותר כגון דיבור, אחיזה באצבעות, הבעות פנים, משחק, - כל הפעולות הנקראות בשם הכולל מוטוריקה עדינה.