טיפולים פרטניים

טיפולים פרטניים לילדים, ניתנים מתוך גישה שיתופית משפחתית המדגישה את מעורבות ההורים בקביעת מטרות הטיפול ובתהליך הטיפול ביחד עם  אנשי המקצוע שעובדים עם הילד. המטפל מיומן ומתמחה בטיפול בילדים, והטיפולים יכולים לכלול: מיומנויות מוטוריות, כישורי שפה, וטיפולים מקצועיים שנועדו לשפר את איכות חיי הילד והמשפחה.

ריפוי בעיסוק (OT)

ניתן על ידי מרפא בעיסוק מורשה כשלילד עיכוב או קושי במוטוריקה עדינה או שיש לו בעיות באינטגרציה חושית ועוד.. הטיפול מבוצע באמצעות הקניית כישורי פעילות תכליתית. הטיפול כולל אף התאמות כגון שינוי תנוחת גוף; התאמת משטח עבודה או משחק; גירוי חושי ישיר; או לימוד משימות קטנות להתקדמות צעד אחר צעד לפיתוח מיומנות.

בריפוי בעיסוק, הדגש מוצב בדרך כלל על פיתוח מוטוריקה עדינה ומרכיבים לפיתוח מוטוריקה עדינה כגון יציבות תפקודית וייצוב הגוף כדי לתמוך כראוי בזרועות ובידיים במהלך הפעילות, פיתוח תנועת יד, מיומנויות ידניות, תיאום עין ויד.

הערכת אינטגרציה חושית מאפשרת למטפל לקבוע כיצד הילד מגיב לקלט חושי ולעצב תכנית טיפול ספציפית לטיפול בבעיות שזוהו. הערכת מוטוריקה עדינה כוללת, אך לא מוגבלת, להיבטים של מיומנויות שתי הידיים; תיאום עין ויד; מיומנויות תפיסה חזותית; כוח גס; וטווח תנועה של השרירים.

טיפול בדיבור

ניתן על ידי קלינאי תקשורת מורשה. הטיפול כולל פעילויות המקלות על הדיבור והתפתחות השפה. פעילויות אלו מתמקדות בכישורים המילוליים הנדרשים כגון תשומת לב, הבנת סיבה ותוצאה, חיקוי, וחקירת וגילוי עניין בסביבה. היות ובעיות בהאכלה גורמות לעיתים קרובות לקשיי דיבור בשלב מאוחר יותר, האכלה ופעילויות תנועה אוראליות מהוות חלק גדול מתכנית הטיפול בדיבור לילד.

המפגשים הם פרטניים- מטפל וילד ומאפשרים להורה ולמטפל לעבוד עם הילד ולחזק את מערכת התקשורת בה הוא משתמש. זה גם נותן לילד סביבה מובנית לתרגול כישורים בפועל. מיומנויות התקשורת והשפה אותן רוכש הילד, מופנים להקלת חוויה התפתחותית של הילד בתוך קבוצה כמו גם במהלך מפגשים אישיים.

הטיפול מציע הערכות מקיפות של שפה ודיבור, המעריכות את מיומנויות הילד בדיבור, שפה ותקשורת ומסייעות להגדרת מטרות והכנת תכנית טיפול. המטפל מציע גם הערכת דיבור בתחום ספציפי, המתמקדת בחלק מסוים של התפתחות הדיבור כגון היגוי או מיומנויות מוטוריות אוראליות.

ייעוץ התנהגותי

ילד עלול להיתקל בהתנהגויות קשות המשפיעות על ביצועיו  בגן, בבית הספר, בבית או בסביבות אחרות. בדרך כלל התנהגויות אלו הן שלבי התפתות אופייניים, אך לעיתים ההתנהגות עשויה להיראות מורכבת יותר, או שהיא מציגה אתגרים אותם יש לפתור. מטפל התנהגותי עובד עם הילד בבית, בבית הספר או במקומות אחרים, על מנת לבחון מצבים שבהם ניתן לצפות בהתנהגות חריגה או קשה. המטפל עובד עם ההורים לגיבוש תכנית טיפול מתאימה.

פיזיותרפיה (PT).הטיפול ניתן על ידי פזיותרפיסט מורשה המתמחה בטיפול בילדים, כשקיים עיכוב או קושי בכישורי מוטוריקה גסה, הכרוכה בהפעלת שרירי גוף גדולים. פיזיותרפיסט עובד עם הידיים לשם שיפור יציבות הגוף, תנועה ולמידת דפוסי תנועה חדשים. מסייע בשמירת תנועה חופשית של המפרקים .