אבחון וטיפול בילדים

אבחון רשמי של הפרעה רגשית דורש מהמטפל להחליט אם ילד עומד בקריטריונים המקובלים להפרעה. במהלך תהליך האבחון, המטפל מתבונן בדרך כלל על התנהגות הילד ואופן התקשורת שלו, תוך התחשבות בדיווחי בני המשפחה.

יחד עם זאת, אבחון הפרעות רגשיות בילדים עשוי להיות תהליך מורכב, היות וילדים חסרים לעיתים קרובות את הכישורים המילוליים לתאר חוויות, תחושות או תהליכי חשיבה. לכן מוצאים עצמם רופאים לעיתים קרובות במצב בו הם נדרשים לבצע אבחנות ללא יצירת מידע מפתח.

ילדים עוברים שינויים רבים ככל שהם גדלים ומתפתחים, וסימנים או תסמינים כגון התפרצויות זעם, עצבנות, עצב, ביישנות או פחד הן תכונות עיקריות של הפרעות רגשיות מסוימות, אך הן נחשבות אף להתנהגויות ילדות נורמליות בנסיבות מסוימות או בשלבים מסוימים של ההתפתחות.

כדי לבצע את האבחנה, רופאים נדרשים בדרך כלל לבצע הבחנות עדינות, המבוססות על הערכת ההתפתחות ההתנהגותית והתאמתה. גורמים תרבותיים עשויים אף הם להשפיע על ביטוי ופרשנות סימנים ותסמינים.

אין זה נדיר שילדים חווים הפרעות מרובות או משותפות, ולכן רופאים עשויים להתקשות בקביעה אם קבוצת תסמינים אחת עקבית יותר עם אבחנה אחת או יותר, במיוחד בשל העובדה כי טיפול בהפרעה אחת יכול לשנות, להסתיר או להגביר את התסמינים והסימנים של הפרעה אחרת.

סוגי טיפול

טיפול בהפרעות רגשיות כרוך בדרך כלל בהתערבויות פסיכולוגיות, כגון טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול משפחתי, הכשרה למיומנויות חברתיות, פסיכותרפיה בינאישית, אימון הרפיה,.

רוב גישות הטיפול נחקרו באופן רשמי והוכרו כמוצלחות ויעילות. בשנים האחרונות נעשו מאמצים לסנתז את ממצאי המחקרים המרובים על מנת לספק הדרכה ברורה יותר על אופן הטיפול הטוב ביותר לסוגים מסוימים של בעיות או הפרעות, הייחודיות באופן ספציפי לקבוצות ילדים מסוממים, למשל, בנים לעומת בנות או בני נוער לעומת ילדים צעירים.

טיפול בהפרעות נפשיות של ילדים כרוך בדרך כלל במספר סוגי פסיכותרפיה והדרכה, הניתנים לילד ולהורים, והטיפול נמשך לעיתים קרובות מספר חודשים או יותר. אם הילד חווה בעיות במצבים משותפים, במיוחד הפרעות קשב וריכוז, ניתן לשלב את הטיפול הפסיכולוגי עם טיפול תרופתי על מנת לשפר את התסמינים. אך יש להבין כי טיפול תרופתי בלבד אינו יעיל בדרך כלל, במיוחד אם קיימות הפרעות אחרות.

טיפול פרטני ומשפחתי. ייעוץ אישי לילד מסייע לו ללמוד להתמודד עם תחושותיו ולבטא אותן באופן בריא. ייעוץ משפחתי מסייע לשיפור התקשורת ומערכות היחסים בין ההורים לילד, ומסייע לבני המשפחה ללמוד כיצד לעבוד ביחד.

אימון לפתרון בעיות קוגנטיביות. סוג טיפול זה נועד לסייע לילד לזהות ולשנות דפוסי פעולה עיקריים המובילים לבעיות התנהגות. האימון מלמד את הילד וההורים לעבוד יחד על מנת למצוא פתרונות שעובדים עבור שני הצדדים, כדי לשפר בעיות התנהגותיות.

אימון כישורים חברתיים. הילד יפיק תועלת גם מטיפול שיסייע לו ללמוד כיצד לתקשר באופן חיובי ויעיל יותר עם חברים.

הדרכת הורים. איש מקצוע מתחום בריאות הנפש מסייע להורים לפתח את הכישורים הדרושים להם לתפקד כראוי בתור הורים, באופן חיובי יותר ופחות מתסכל עבורם ועבור הילד. במקרים מסוימים, הילד יכול להשתתף בסוג אימון זה, כך שכל בני המשפחה מפתחים מטרות משותפות ורוכשים כלים מעשיים המכשירים אותם להתמודד עם בעיות