טיפול רגשי לילדים

טיפול רגשי לילדים עם הפרעות התנהגותיות

ילדים רבים סובלים מסוג כלשהו של בעיות התנהגותיות או רגשיות הגורמות להם להתנהגות לא הולמת. ילדים אלו עלולים להיות עם אבחנה של אוטיזם, הפרעות קשב וריכוז ועוד, אך השורה התחתונה היא שיש להבין כי הם אינם מתנהגים כך בכוונה ולכן יש לקבל אותם ולסייע להם באמצעות טיפול התנהגותי קוגנטיבי, טיפול רגשי או טיפול במשחק או טיפול רגשי אחר. להבדיל ממבוגרים, ילדים ובני נוער שונים בדרכים רבות, אך ההבדל העיקרי הוא שלילד חסרה ההבנה והשליטה בפועל על חייו כפי שיש למבוגרים. לכן הטיפול בבעיות רגשיות לילדים שונה מהטיפול במבוגרים.

טיפול רגשי עוסק במזעור החרדה, למידת רעיונות חלופיים ולמידה שרגשות ומצבי רוח משנים את ההתנהגות. הטיפול מסייע לילד לזהות את מחשבותיו הפנימיות ולהחליף מחשבות רעות במחשבות יצירתיות חיוביות. ניתוח התנהגות יישומי מלמד את הילד שיטות שונות להגיב למצבים באופן חיובי. הטיפול כרוך אף בתגמול התנהגות חיובית ומשוב נאות על התנהגות שלילית. טיפול במשחק מאפשר לילדים לפעול מתוך הבעיות שלהם באמצעות משחק תפקידים או שהם מקיימים אינטראקציה עם בובות לשם הדגמת בעיות נפוצות ואובייקיטים חושיים.

מהו טיפול רגשי?

זוהי שיטת טיפול מוכחת מדעית העובדת על ילדים באופן יעיל לטיפול בהפרעות חרדה, הפרעות התנהגות, דיכאון ותלונות גופניות שאינן נגרמות באמצעות מצב פיסי ממשי. הטיפול משמש למעשה עם טיפול התנהגותי שנועד לשבור בקרב ילדים את מעגל הרגש-מחשבה-התנהגות הגורם לרוב הפרעות ההתנהגות ומשפר אותן.

הרעיון הוא שרגש מוביל למחשבה לא נוחה אשר בתורה מובילה להתנהגות הגורמת לתחושה טובה יותר, כביכול, אך זוהי התנהגות שלילית המובילה להתנהגות שלילית אחרת ואולי אף יותר בלתי הולמת, המובילה לתחושה אחרת וכן הלאה. הטיפול הרגשי משנה את המחשבה ומסייע לילד להכיר במציאות מועילה יותר תוך שבירת דפוס התנהגות זה.

כדי להימנע מתחושות רעות ומחשבות שליליות המולידות כישלון, הילד פועל בהתנהגות לא הולמת באופן כלשהו, ולעיתים מגלה שהוא יכול להיות "רע" באופן מושלם וזה מרגיש כמו הצלחה, המובילה לפעולה נוספת. שבירת המעגל באמצעות תרגילי ניסוי וטעייה המובילים לתוצאה מקובלת והצלחה אמיתית, מלמד את הילד את האחריות לכישלון התנהגותו הנוכחית ומוביל לשינוי בהתנהגות על ידי הגדרה מחודשת של המונח הצלחה.

יעילות הטיפול הרגשי

ילדים עם בעיות התנהגות זקוקים לטיפול רגשי על מנת שיוכלו לבטא את עצמם בהדרגה תוך בניית רמת האמון שלהם עם המטפל. ברגע שמטרה זו מושגת, הילד יכול להתחיל ללמוד את הסיבות להתנהגותו, להכיר בנקודות הגירוי המפעילות התנהגות שלילית וכיצד להתמודד עם סוגיות אלו ברגע שהן מתעוררות.

טיפול בילד מתוך כבוד הוא הצעד הראשון להשגת הסיוע לו זקוק הילד. הטיפול מסייע לילד להתמודד עם מצבים קשים בבית ובבית הספר, וכרוך בהקניית כלים משמעותיים בהם ניתן להשתמש במצבים הכרוכים בהתמודדות עם לחצים חיצוניים המופעלים עליהם על בסיס יומיומי.