משחקים ושלבי התפתחות

משחקים חינוכיים הם הדרך הטובה ביותר לשפר באופן מהיר את מיומנויות הלמידה של ילדים. הסיבה לכך היא שהחשיבה משתנה באמצעות למידת המשחק, והלימוד כולו הופך לפעילות מהנה.

מה צריך להיות במשחקים חינוכיים?

מיומנויות. משחקים חינוכיים מלמדים מיומנויות למידה פרטניות.

מגוון אפשרויות. המשחקים החינוכיים צריכים לכלול אפשרויות משחק במגוון נרחב של שיטות.

רמות שונות. ילד צריך להיות מסוגל לשחק את המשחקים החינוכיים במספר רמות, כך שיוכל לשחק בהם במשך מספר שנים.

המשחקים אינם צריכים להיות מהירים. לעיתים קרובות ניתן ללמוד יותר במשחק בקצב איטי, כי הוא נותן לילד זמן לחשוב. יש לזכור, כי כאשר משחקים במשחקי שפה דרך מילים, משחקי בניית משפטים שגם מלמדים דקדוק, או משחקי הבנת הנקרא, מיומנויות הלימוד משתפרות.

משחקים מגיל לידה עד גיל שנה וחצי. ראייה, שמיעה, מגע, טעם וריח הם הדרכים בהם לומדים תינוקות על העולם. מסיבה זו, הצעצועים הטובים ביותר לגילאים אלו הם בדרך כלל רעשנים צבעוניים. מוביילים מוסיקליים, וחפצים שניתן לאחוז אותם. צעצועים שניתנים לתמרון הם בעלי השפעה מהנה עם מרקמים שונים וכוללים רעשנים, משטחי פעילות, כדורים רכים, ומשחקים הכרוכים בשליפה והכנסה המלמדים את הילד מיומנויות מוטוריות דרך תנועה כמו גם את הרעיון של סיבה ותוצאה.

משחקים לגילאי שנה וחצי עד שלוש. פעולה היא שם המשחק לפעוטות. הם שמחים לרוץ, לקפוץ, לטפס ולרכב. רכיבה על צעצוע נחשבת לבטוחה בין אם מדובר בתלת אופן נמוך, "בימבה" מעוצבת לילדים . צעצועים נמוכים לטיפוס, כדורים גדולים, משחקי חצר כגון ארגז חול או בריכת שכשוך נחשבים אף הם לאפשרויות טובות לפיתוח מוטוריקה גסה.

משחקים לגילאי שלוש עד שש. דמיון ומשחק גומלין מתחיל במהלך שנות הגן, והצעצועים הטובים ביותר המסייעים להגדרת פיתוח מיומנויות אלו, כוללים משחקים שמחברים את הילדים עם החוויות מהחיים כגון דמויות, בעלי חיים, כלי תחבורה, כלי אוכל וכו'.

משחקים לגילאי שש עד תשע. בגילאי בית הספר היסודי, ילדים כבר הפנימו מיומנויות בסיסיות של שפה וכישורים חברתיים. עכשיו הם להוטים להתאמן ולחדד כישורים אלו. הם אוהבים לאתגר את עצמם מבחינה אינטלקטואלית עם חידות ומשחקים הבוחנים את הידע שלהם וכרוכים באסטרטגיה, כגון דמקה ומשחקי קלפים, ומשחקים פיסיים של גלגיליות ומשחקי כדור.

משחקים חינוכיים לשיפור כישורי הלמידה

כשילד משחק, גופו נרגע והוא נהנה. מצב רגוע הוא המפתח ללמידה קלה יותר. יש משחקי היגיון, משחקי סימולציה, משחקי מחשב חינוכיים, משחקי לוח, או משחקי מוח. אין נכון או לא נכון במשחקים. יחד עם זאת, משחקי לוח, למשל, הם סוג המשחקים אותם ניתן לשחק במסגרת משפחתית וחברתית סביב השולחן ובכך לשפר גם קשרים משפחתיים וחברתיים.

משחקים אלו הם בעלי יתרון נוסף של מתן זמן למשפחה לבנות כישורים חינוכיים. בנוסף, במשחקי שולחן הילד מקבל את ההזדמנות ללמוד מניסיונם של אחרים, ולחשוב על שיטות להצלחה במשחק עד שתורו מגיע, ובכך הוא משפר את מיומנויות הלמידה שלו באופן משמעותי.