הדרכת הורים

כל הילדים נוטים "להתפרע" לעיתים, והורים תוהים כיצד לעצור התנהגות "פסולה" זו. אך זוהי רק מחצית מהמשימה של הורים. המחצית השניה היא גידול ילד המפנים משמעת עצמית. הדרך היעילה ביותר להקנות משמעת היא באמצעות הדרכה חיובית, אוהבת ועדינה.

ילדים "מתפרעים" כשהם חשים רע עם עצמם בעקבות מצבים הגורמים להם להתנתק מההורים. המילה "משמעת" פירושה ללמד ילדים כיצד להתנהג. מחקרים מראים כי ילדים לומדים באופן הטוב ביותר כאשר הם חשים שמקשיבים להם ומעריכים אותם, ולא כשהם פועלים מתוך מגננה.

הורות מעניקה הזדמנות לריפוי עצמי, רוב ההורים חווים את הריפוי באמצעות אהבת הילדים. ההורות גורמת להם לפתח סבלנות ואמפתיה. לילדים יש את היכולת להראות להורים כי אינם טועים, והם מעוררים מקומות לא פתורים מהעבר שלהם, פחדים שאינם הגיוניים וכעסים. מצד שני, הם מעניקים להורים את ההזמנות המושלמת לגדול ולצמוח מתוך כך. באמצעות הדרכה הורית, ניתן לטפל בתחומים מהעבר שאינם פתורים ולמצוא כי המקומות הפגועים האלו מניעים ומובילים לתפקוד טוב יותר וזאת בזכות המודעות.

מה לא בסדר בהורות קפדנית?

רוב ההורים מניחים כי הורות קפדנית מחנכת ילדים להתנהגות טובה יותר. יחד עם זאת, מחקרים בנושא משמעת ילדים מוכיחים באופן עקבי כי גידול ילדים בקפדנות או סמכותיות יתר, גורמים לילדים לחוש רע עם עצמם ולהתנהג גרוע יותר מילדים אחרים. לכן הם גם נענשים יותר. מעגל זה, מטבע הדברים, אינו מוביל לתוצאות חיוביות.

כשילדים מתנהגים באופן שאינו אופטימלי, ההורים צריכים להישאר רגועים ולפענח את הסיבות להתנהגותם. מומלץ לענות על הצרכים שלהם ובכלל זה לפתח תקשורת נאותה יותר. במרבית המקרים ההורים יופתעו לגלות עד כמה מהר הילד נרגע ומתחיל לשתף פעולה על מנת לרצות את ההורה. כמובן שיש להציב גבולות, אך יש להגדיר אותם באמפתיה. נקיטה בצעדים אלו תוביל לפחות ופחות מצבים הדורשים הצבת גבולות.

מה לא בסדר בהורות מתירנית?

רצונות הילדים זהים לצרכיהם, אך לאורך זמן הם משתנים. כשהורים אינם עוקבים אחר קצב ההתפתחות של ילדים ואינם יודעים כיצד להציב גבולות, הילדים אינם מפתחים את היכולת לשאת תסכול או להתמודד בעצמם עם החיים. ילדים אלו מכונים לעיתים קרובות על ידי אחרים כ"מפונקים".

הצבת גבולות היא חלק חשוב בהדרכה הורית. גבולות מקנים בטחון לילדים כך שיוכלו לתפקד בשמחה בחברה. כאשר הגבולות מוצבים באופן נכון, הילדים מפנימים את היכולת להציב גבולות לעצמם ומסגלים למעשה משמעת עצמית.

ילדים בעלי רצונות מוגדרים וחזקים מאופיינים באנרגיה גבוהה, מאתגרת ומתמשכת. הדרכת הורים מלמדת כיצד להגן על איכויות נהדרות אלו ועדיין לעודד את שיתוף הפעולה שלהם.