חולשה בחגורת הכתפיים

חגורת הכתפיים היא קבוצת מערכת השרירים  בין כתף אחת לשניה ואחראית על פעולות ותנועות שונות בגוף. חולשה בחגורת הכתפיים בקרב תינוקות נחשבת למצב לקוי. בחודשים הראשונים לחייו, חגורת הכתפיים של התינוק אחראית על פיתוח יכולת הזדקפות הדרגתית והרמת ראש תוך שימוש בפלג הגוף עליון. בשלב ההתפתחות הבא, היא משפיעה אף על הזחילה, ובגילאים מאוחרים יותר היא אחראים ליכולת ביצוע מגוון פעולות כולל מוטוריקה עדינה וביצוע פעילויות גופניות מתקדמות.

חיזוק חגורת הכתפיים ושמירה על יציבותה חיונית להמשך ההתפתחות המוטורית התקינה של התינוק והגעה לשלבים ההתפתחותיים הבאים. חולשה בחגורת הכתפיים מתבטאת לרוב בקשיי הישענות על המרפקים, קשיים בהרמת הראש, שכיבה על הבטן ובהתאם גם בעיות בזחילה.

השפעת חולשת חגורת הכתפיים

קשיים שמתחילים בחולשת חגורת הכתפיים עלולים להתבטא בעתיד, בגילאי הילדות המוקדמת, גם בבעיות ביציבה, וקשיים במוטוריקה עדינה וגסה. לכן חיוני להבחין בקשיים אלו ולטפל בהם כאשר שמים לב לכך.  

חיזוק חגורת הכתפיים מוביל להתפתחות תקינה של התינוק כך שהוא מסוגל לבסס את ההתפתחות המוטורית שלו ולחזק את שריריו.

בהתאם לאבני הדרך ההתפתחותיות של תינוקות, עד גיל ארבעה חודשים, מצופה מתינוק להתחיל להרים את ראשו במהלך שכיבה על הבטן, פעולה המבוצעת בהדרגתיות כשהוא מפעיל תחילה את שרירי הצוואר בלבד ובהדרגה משתף במאמץ את כל שרירי הגב. ככל שהתהליך מתקדם בקצב נכון, בהמשך מסוגל התינוק להישען על המרפקים ובגיל חצי שנה הוא מתחיל ליישר את המרפקים לקראת זחילה.

ליקויים או עיכובים בהתפתחויות אלו דורשים בדיקה גופנית והערכת הכוח בשרירים אלו. עם האבחנה, לומדים ההורים תרגילים הניתנים לביצוע בבית מידי יום לשם חיזוק חגורת הכתפיים ותמיכה בהתפתחות התקינה על מנת למנוע ליקויים עתידיים המשולבים עם קושי זה. עם כל מקרה של ספק באבחנה, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע מוסמך_רופא התפתחותי, פזיוטרפיסט) כדי לאפשר לתינוק לממש את התפתחותו המוטורית התקינה, האיכותית והיעילה ביותר.

סימנים לחולשת חגורת הכתפיים

מצב זה מקשה על ילדים להתמיד בישיבה ליד השולחן ועד מהרה הם שומטים ראשם על השולחן. הם מתקשים במשחקים ופעילויות חברתיות שונות הכרוכות במוטוריקה עדינה וגסה, מתקשים במשימות כתיבה, מתעייפים מהר וכתב ידם הופך הרבה פעמים להיות לא קריא.

קשיים אלו נובעים מליקויים ביציבות באזור הכתף, ולמרות שחלק מתסמיני ליקוי זה דומים לתסמיני הפרעות קשב וריכוז. יש להבדיל ביניהם שכן מדובר בשתי אבחנות שונות לחלוטין. כך שגם אם ילד מתקשה בהקשבה במהלך השיעור, יש לבדוק אצלו תחילה את חוזק חגורת הכתפיים.

תסמינים נוספים המעידים על חולשה בחגורת הכתפיים, והדורשים תשומת לב מיידית, כוללים התעייפות מהירה במהלך ביצוע פעולות כגון נשיאת חפצים, הליכה, ריצה, קפיצה וטיפוס; קשיים בשליטה על יציבות כולל הרמת ראש וישיבה על כיסא לאורך זמן; התנהגות פעלתנית יתר על המידה; וקשיים בהעתקה מהלוח הנובעים מהתעייפות מהירה.